img

Wideo na życzenie - co powinniśmy o nim wiedzieć

Wideo na życzenia, czyli oglądanie na żądanie to usługa, która pozwala na oglądanie materiału filmowego czy też na słuchaniu nagrania dźwiękowego w czasie wybranym przez kogoś. Jest to późniejszy czas, a niżeli sam czas emisji. Także audycja nadawana na żywo może jak najbardziej być przesunięta w odbiorze.

Oglądanie na żądanie możliwe jest od czasu pojawienia się sprzętu jakim są magnetowidy. Wymagały jednak one użycia kaset wideo i sam proces wymiany czy też przesunięcia kasety trwa bardzo długo. Popularność właśnie wideo na życzenia możliwa się stała dopiero w czasie cyfryzacji audiowizualnego sygnały. Dopiero wówczas przyśpieszona była archiwizacja, przekaz jak i także dostęp do danych. Na Vod prawdziwy boom się rozpoczął razem z rozwojem dostępu szerokopasmowego do Internetu oraz także do telefonii trzeciej generacji.

Dzięki technologicznemu rozwojowi pojawiły się odpowiedniki cyfrowe magnetowidu. Miały one postać nagrywarek stacjonarnych z twardym dyskiem. Te urządzenia mogą tworzyć bibliotekę prywatną dzięki dłuższym czasom nagrywania. Mogą one sięgać nawet setki godzin. Nagrywanie bieżące wszystkich telewizyjnych audycji przez urządzenia PVR umożliwia odtworzenie późniejsze tylko nagrań wybranych, po upływie dowolnego czasu jak i także o dowolnej porze. Również możliwe jest jednoczesne nagrywanie identycznej audycji z odtwarzaniem opóźnionym.

Wideo na życzenie będzie prawdopodobnie usługą standardową, która jest udostępniana przez dostawców telewizyjnego sygnały. Przenosi wypożyczalnie tradycyjne płyt DVD oraz kaset VHS do mieszkań prywatnych. Identycznie jak domowe kina konkuruje z tradycyjnym kinem.

VOD dotyczyć może naprawdę wszystkich audycji, które są nadawane publicznie. Najczęściej operatorzy VOD mają jak najbardziej możliwość zamówienia pozycji pojedynczej za opłatą także pojedynczą.

Usługi VOD

Rodzaje usług VOD:

Near VOD - niemal na życzenie

Subscription VOD - subskrypcja wideo na żądanie

Push VOD - wypożyczania filmów oraz programów domowa.

Catch UP TV - forma ta pozwala na oglądanie programów, które zostały wyemitowane przez telewizyjne stacje.

Interactive VOD – sposób na dostarczanie wideo właśnie na żądanie, w którym sam odbiorca może wpływać na sposób każdej emisji. Wykorzystuje przy tym następujące cechy:

Play/Resume - uruchomienie czy też wznowienie

Stop - przerwanie

Pauza - całkowite zatrzymanie obrazu

Skocz do przodu - przesunięcie w kierunku przód

Skocz w tył - przesunięcie w kierunku wstecznym

Inne spośród interaktywnych funkcji to możliwość unikania czy też wybrania obejrzenia danej reklamy, możliwość udziału w dodatkowych badaniach, wybór, zakup oraz przeglądanie towarów.

Inne rodzaje z usług VOD

Istnieje tak naprawdę wiele pozostałych usług, które określają sposób świadczenia usług właśnie VOD. Jest to EVOD, FVOD, IVOD, QVOD czy też TVOD. Jak widać wszystko to po wyjaśnieniu jest już łatwe jak i  także zrozumiałe. Nie musimy się o tą kwestię zbytnio martwić. Wszystko zrozumiemy.

Zobacz również