img

Czy możliwe jest oglądanie polskiej telewizji za granicą?

Zjawisko emigracji Polaków w ostatnich latach znacznie przybrało na popularności. Często nie przewidują możliwości powrotu do ojczyzny. Powody wyjazdów zazwyczaj dotyczą lepiej płatnej pracy czy chęci zdobycia dobrego wykształcenia. Polskość nie staje im się momentalnie obojętna.

Wiele osób pragnie na co dzień obcować z polską kulturą, wydarzeniami politycznymi i społecznymi. Wielu z nich, wydaje się, że dostęp do polskiej telewizji jest niewiarygodnie trudny i drogi. Nawet Polacy, którzy opuszczają kraj na krótki okres czasu, również chcieliby mieć styczność z programami, serialami emitowanymi w Polsce. 

Problem z dostępem do polskiej telewizji, rozwiązuje możliwość korzystania z programów VOD, czyli tzw. "telewizja na życzenie" dostępna w Internecie. Dużym utrudnieniem jest natknięcie się na blokadę terytorialną, która spowodowana jest ograniczeniami licencyjnymi. Przebywając za granicą, bardzo wysoce prawdopodobne jest natknięcie się na tę przeszkodę. Istnieją realne możliwości, które pozwolą na oglądanie ulubionych programów bez przeszkód. W artykule, przedstawimy możliwość skorzystania z VPN, która pozwoli na skorzystanie z oferowanych programów przez VOD, tym samym zniwelowana zostanie blokada regionalna. 

VOD (Video On Demand), czyli telewizja na życzenie

VOD, stworzone w Polsce Sport, posiada bardzo rozbudowaną strefę widza. Zostały stworzone przez najbardziej popularne stacje polskiej telewizji. Na wyróżnienie zasługuje Polsat i TVN. Telewizja Polsat stworzyła od podstaw serwis Ipla. Udostępniła tam wszystkie emitowane przez siebie seriale, które cieszą się znaczą popularnością wśród widza. Równolegle sytuacja rozwija się na TVN Player. Pozostałe stacje, również zabiegają o wiernych widzów, co jest widoczne na ich internetowej ofercie. Dotyczy to Vod.pl, VOD TVP, Iplex a także Kinoplex. Serwisy internetowe z telewizją dostępną on-line, dają możliwość oglądania nie tylko seriali, ale również programów rozrywkowych i publicystycznych, filmów a także emitowanych informacji. Dla fanów sportu dostępna jest zakładka z programami sportowymi.  

Polska telewizja za granicą

Większość oferowanych programów jest dostępnych nieodpłatnie. Świadczone są wówczas usługi reklamowe, które przynoszą wysokie zyski. Możliwe jest wyłączenie możliwości nieoglądania reklam, jednak jest to usługa płatna. Daje to również możliwość obejrzenia wielu filmów, w legalny sposób, za małe pieniądze.

Ograniczenia VOD dla emigrantów

Emitowanie programów, jest przez wiele stacji telewizyjnych, chronione prawem licencyjnym. Bardzo często zawęża to obszary terytorialne, na których może udostępniać swoją ofertę. Głównym powodem jest brak realnych odbiorców reklam, którzy gotowi są nabyć oferowane produkty. Udostępnianie swoich programów za granicą, bardzo często może być uznane za naruszenie praw telewizji zagranicznej, która funkcjonuje na danym terenie. Stosowanie blokady regionalnej, ma za zadanie chronić przed stratami finansowymi oraz możliwościami uzyskania wysokich kar.

Blokada działa poprzez rozpoznanie posiadanego adresu IP, który identyfikuje użytkownika. Nadawany jest przez dostawcę usług internetowych a serwisy szybko wychwytują lokalizację osoby przeglądającej portal. Skorzystanie z polskiego adresu IP, daje możliwość użytkowania polskiej telewizji na życzenie. Jest to wykonalne przy wykorzystaniu VPN. 

Korzystanie z VPN, daje możliwość zdobycia całkowitej anonimowości w Internecie. Dzięki temu nie występuje bezpośrednie połączenie pomiędzy komputerem a stroną internetową. Przeglądanie witryn, odbywa się poprzez serwer VPN. Ogranicza to również możliwości dostawcy internetu w wgląd w przeglądane treści. Stworzona jest opcja wyboru kraju z jakiego ma pochodzić numer IP. Dotyczy to również Polski. Bardzo wygodna jest możliwość automatycznego szukania uniwersalnego adresu IP, który umożliwia przeglądanie różnych serwisów VOD bez konieczności ponownych zmian ustawień.

Największą zaletą VPN, jest chronienie swojej prywatności. Wyklucza to możliwość przeglądania działalności w Internecie przez specjalistyczne programy śledzące. Dotyczy to również administratorów for oraz czatów. VPN daje możliwość nie ograniczonego korzystania z Netflixu, jeżeli skorzystamy z amerykańskiego IP. Warto posiadać VPN podczas pobytu w Chinach z uwagi na odgórne blokowanie dostępu do Facebooka oraz Google na tym terenie.

Zobacz również